top of page

10 הדברים שתרצו לדעת לפני בחירת אריחי קיר ורצפה לחלל רטוב

1. מפגש בין 2 סוגי ריצופים בחללים שונים ומשיקים > בתהליך בחירת הריצוף עבור חלל רטוב, צריך לקחת בחשבון שהריצוף הנבחר הינו שונה באופיו מן הריצוף של החלל המשיק לו ועל-כן יש לתת מענה לנראות המפגש בין שני הריצופים ואף לדאוג לבחירת סף הפרדה בין החללים השונים.

*** קו למחשבה *** החלל הרטוב ואף איזור המקלחון עצמו (משאר חדר הרחצה) יהיה תמיד נמוך יותר משאר חללי הבית ולכן יש להתייחס לתכנון שיפועים וניקוז המים במקלחון עוד בתהליך התכנון, תעלות הניקוז שקיימות היום הן פריט עיצובי בפני עצמו.. אפשרות נוספת היא לייצר מדרגה או מחיצה בין המקלחון לשאר חלל המקלחת.

מימין: מפגש בין פרקט לריצוף בהנחת "אדרת דג". התמונה מכאן

2. גודל אריחים ליצירת אשליה של מרחב > ריצוף חלל צר באריחים גדולים הוא יתרון, כיוון שלרוב האריחים ייחתכו רק בקצה שלהם והדבר ייתן אפקט של הימשכות הריצוף כלפי הדפנות החיצוניות של החלל. דרך נוספת לקבלת אפקט ההימשכות של הריצוף היא ע"י הנחתו בצורה של אבנים משתלבות/חומה/"אדרת דג" (Herringbone). הימשכות הריצוף כלפי חוץ היא כפועל יוצא של החלל עצמו – יוצרת תחושה של חלל רחב יותר.

*** קו למחשבה *** קשה יותר לאמוד את רוחב החלל כאשר הוא מרוצף באריחים גדולים שנחתכים בקצה לעומת אריחים במידות קטנות כגון: 15*15 או 20*20 ס"מ וכד'.

מימין: ריצוף באריחים 60*60 ס"מ ברוחב של 1.20 מ' - מקלחת הורים הילה וטל

צילום: Barangapix

משמאל: ריצוף במראה אבנים משתלבות

3. אריחי רצפה בגיאומטריות שונות / מעוטרים בדוגמא / מעוטרים בתלת-מימד > ריצוף חלל רטוב באריחים מעוטרים בדוגמא ייתן תחושה של יריעה גדולה ואינסופית שפרוסה על גבי החלל. ניתן לדוגמא לייצר את התחושה הזו ע"י שימוש באריחים בצורת משושה או ע"י ריצוף בסגנון דמקה בהנחה אלכסונית. להעצמת תחושה המרחב ניתן להשתמש בריצוף מעוטר בדוגמת תלת-מימד או ריצוף באריחים שמגיעים בסקאלה של כמה גוונים ודרכם לייצר את הדוגמא שתמיד תוכלו להתגאות בה כיצירת ריצוף פרטית שלכם.

מימין: אריחים ריבועיים מעוטרים בדוגמא של תלת מימד. התמונה מכאן

משמאל: אריחים בצורת משולשים בכמה גוונים וטקסטורות מונוכרומטיים ליצירת תחושה של עומק. התמונה מכאן

4. בחירת אריחי קיר בגוון בהיר תורמת לתחושת המרחב > לרוב חדר הרחצה הוא חלל לא גדול במיוחד, לכן יש חשיבות לבחירת אריחי קיר בגוון בהיר, ליצירת תחושה של מרחב. אריחים בהירים בשילוב עם תאורה נכונה, מייצר תחושה של העצמת החלל לעומת גודלו הפיזי. להעצמת נוספת של תחושת המרחב, המשיכו עם חיפוי אריחי הקיר עד גובה התקרה באזורים רלוונטיים כגון: חלל המקלחון/אמבטיה או קיר האסלה. חיפוי אריחי הקיר עד גובה התקרה יעצים את תחושת הגובה בחלל לעומת מידותיו הקטנות לעיתים.

*** קו למחשבה *** חשקה נפשכם בקיר אחד מחופה באריחים כהים יחסית אך במראה מאוד אלגנטי? דאגו לתאורה נכונה באזור הזה שתעצים את האפקט שביקשתם להעביר.

5. חשיבות יצירת הקונטרסט בין רצפה כהה לקירות בהירים > העובדה הקיימת היא שרצפת חדר הרחצה נוטה להתלכלך הרבה יותר בשימוש היומיומי לעומת הקירות. על כן חשוב לבחור ברצפה בגוון כהה יחסית מחומר שיהיה קל לניקוי, עמיד ושלא יראו עליו כל סימן קטן. בחירת ריצוף כהה יחסית לעומת אריחי קיר בגוון בהיר ייתן קונטרסט בין השניים וידגיש את ההיררכיה הפונקציונאלית של הקירות (עליהם מונחים הכלים הסניטריים שלרוב מגיעים גם בצבעים בהירים) לעומת תפקידו של הריצוף באותו החלל.

6. שילוב סוג ריצוף נוסף לכללי ליצירת עניין > הרבה חללים רטובים שבטח נתקלתם בהם היו מרוצפים באותו סוג ריצוף בכל איזורי חדר הרחצה ואותו ריצוף יצר עם אריחי הקיר והדקור (בהנחה ויש) שפה אחידה. אך כל חדר רחצה שונה בעיצובו ממשנהו, וישנה אופציה לייצר עניין נוסף בחלל ע"י ריצוף איזור המקלחון או דופן האמבטיה בריצוף מסוג אחר, למשל שימוש בסרגלי עץ כרצפת מקלחון או בריצוף מעוטר או עם דוגמא מובלטת (על גבי דופן האמבטיה כלפי חדר הרחצה).

*** קו למחשבה *** בכל מקרה איזור המקלחון הוא מונמך משאר חלל המקלחת או מופרד ע"י מדרגה אז למה לא לנצל את זה כדי להכניס עניין נוסף ולשדרג אותו משאר החלל?

7. אריחי קיר זה לא Must > לא כל קיר בחלל רטוב חייב להיות מחופה באריחים, ישנם מגוון אפשריות נוספות ליצירת קיר מחופה מעניין. לדוגמא: אפשר לפתור מפגש בין ריצוף לקיר ע"י התקנת פאנל מיוחד (מה שקורה בשאר חללי הבית) ומעליו חיפוי של שליכט או צבע שעמיד בפני רטיבות ולחות. אופציה נוספת היא כן לחפות באריחי קיר עד גובה מסויים ומעליהם ניתן לשלב צבע מעניין.

בשירותי אורחים ישנם אופציות מאוד מגוונות (אין את נושא הרטיבות והלחות) וניתן לחפות קיר בלוחות עץ עם סיומת של קרניז מעניין (מראה יותר כפרי/ פרובאנס). או לתת מראה לגמרי שונה ע"י הדבקת טפט.

8. קיר האסלה הוא מוקד עניין בפני עצמו > נשמע פשוט לתכנן את מיקום האסלה, נכון? ישנו מגוון שלם של סוגי אסלות, אך שני סוגי האסלות המובילים הינם מונבלוק (אסלה מונחת מן הרצפה מחוברת כמקשה אחת עם מיכל ההדחה שלה) או אסלה תלויה (כאשר מנגנון ההדחה שלה סמוי בקיר שעליו היא תלויה) אשר מקנה מראה מודרני יותר. אך מה בנוגע לנראות קיר האסלה עצמו וביחס לחדר הרחצה כולו? לאחר בחירת סוג האסלה והדגם הנבחר יש לבחור האם היא תהיה שקועה בקיר שיתחיל מרצפה ויסתיים בתקרה או שתבחרו לייצר מדף ע"י עיבוי קיר האסלה עד לגובה של כ-1.20 מ' מהרצפה (בהנחה שאין חלון נמוך בקיר המיועד).

2 סוגי הקירות הללו ייתנו מראות שונים ויצריכו כמות שונה של אריחים לחיפויים.

9. פינישים זה לעיתים כל הסיפור > אין דבר יותר צורם לעין מאשר חלל מעוצב שהפינישים בו לא נעשו כראוי. דרך אחת וחשובה במיוחד להימנע מכך, היא לתת דגש על המפגש בין השורה האחרונה (הגבוהה) של אריחי הקיר לקיר עצמו, שכן לאריחים ולחומר המקשר יש עובי שבולט מן הקיר (כ-2 ס"מ). יש לשים לב למפגש הזה באזורים כמו מעל משטח הכיור ובקירות אחרים בהיקף החלל שבהם גובה האריחים הוא נמוך יחסית (כ-1.00-1.20 מ') והם בולטים לעין.

*** קו למחשבה *** מעוניינים להימנע ממפגש לא אסתטי בין אריחי קיר לקיר עצמו? בחרו קנט סיומת לשורה האחרונה של האריחים, גם תקבלו מראה יוקרתי יותר וגם תפתרו עניין עיצובי. דרך נוספת היא לבחור באריחים עם פאזה, כגון אריחי Subway שונים, גם מדליקים וגם פוגשים את הקיר במראה נקי יותר.

10. מפגש בין 2 סוגי חיפויים יכול להיות מרתק > רוצים לייצר עניין נוסף בקירות המקלחת/אמבטיה שלכם, בצורה קלה ואלגנטית? יש לכם מפגש בין 2 חומרים שונים על-גבי אותו הקיר? תחגגו אותו, תנו לאמנט שלישי לקשר ביניהם וליצור בכך תחכום ואלגנטיות, ע"י שימוש בחלון קיים (שגורם מתווך בין 2 חומרים שונים) או למשל ע"י מראה שמצדדיה יבצבצו 2 החומרים והיא תייצר את ההקשר ביניהם.

הירשמו לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים במייל

תודה על ההרשמה!

פוסטים אחרונים
חיפוש לפי תגיות
אין עדיין תגים.
bottom of page